CEVİZ ÜRETİM ALANI | BİGA/ÇANAKKALE

CEVİZ ÜRETİM ALANI | BİGA/ÇANAKKALE

CEVİZ ÜRETİM ALANI | BİGA/ÇANAKKALE

Ceviz, tohumu, odunu, yeşil meyve kabuğu, sert meyve kabuğu, kökü ve yaprakları ile çok yönlü, besin değeri çok yüksek bir meyve türüdür. 

Ceviz yetiştiriciliğine ilk olarak bahçemizi tesis ederek başladık. Ceviz bahçemizi tesis ederken; arazinin sulama imkanları ve toprak yapısına dikkat ettik. Aşı sertifikalı fidanlarımızı 6x7m mesafede, 60cm genişlik ve 70 cm derinlikte açtığımız çukurlarımıza dikimini gerçekleştirdik.

Ceviz yetiştiriciliğinde her yaşın ayrı bir sulama, gübreleme ve budama periyodu bulunmaktadır. Bu periyoda dikkat ederek ceviz ağaçlarımızın karık, salma ve damlama yöntemleriyle ilk başta ayda 1 kez, ardından ayda 3 kez ve son olarak ayda 5 kez suluyoruz. Damlamadan ve yapraktan olmak üzere gübrelemesini yapıyor, şekil ve ürün yöntemlerini kullanarak buduyoruz.

Hasat döneminde ise silkeleme veya sarsma yöntemi kullanılarak elle toplama yapıyoruz. 45 dönüm arazi üzerinde yaklaşık 1100 ceviz ağacımız ile yetiştiriciliğimize devam ediyoruz. Düzenli sulanan, gübrelenen ve budaması yapılan ceviz ağaçlarımızda, meyve verim ve kalitesini her geçen gün arttırmaktayız. Ceviz yetiştiriciliğindeki gelecek hedefimiz soğuk hava odalarımızı arttırarak belirli bir miktar cevizimizi yeşil olarak depolamaktır.

.